Przygotowanie transmisji dla starszej osoby

Starsze osoby mają często problem z obsługą komputera czy tabletu. Można jednak przygotować sprzęt tak, aby maksymalnie ułatwić korzystanie z niego osobom nieobeznanym z sytemem Windows lub Android. Poniżej opiszę przygotowanie komputera PC lub telefonu/tabletu z Androidem.

Przygotowanie komputera z systemem Windows

Do transmisji nadaje się niemal każdy sprzęt, gdyż obciążenia procesora są niewielkie. Można nawet użyć starego komputera stacjonarnego lub laptopa, w którym akumulatory już się zepsuły, ale całość działa poprawnie przy zasilaniu sieciowym.

Automatyczne logowanie

Na początku wyłączymy logowanie, dzięki czemu przyszły użytkownik nie będzie musiał wpisywać hasła. W tym celu klikamy prawym przyciskiem myszy na menu Start, wybieramy „Uruchom” i wpisujemy:

control userpasswords2

Pokaże się okienko służące do konfiguracji kont użytkowników. Zazwyczaj znajduje się na nim opcja „Aby używać tego komputera, użytkownik musi wprowadzić nazwę użytkownika i hasło.”:
Wyłączanie wprowadzania hasła
Odznaczamy tę opcję, zatwierdzamy zmiany przyciskiem OK i podajemy aktualne hasło. Od tego momentu system będzie się logował automatycznie.

Jeżeli ta opcja nie jest dostępna, możemy pobrać program Autologon i za jego pomocą skonfigurować automatyczne logowanie.

Automatyczny start strony internetowej

Teraz skonfigurujemy komputer, żeby strona z transmisją uruchamiała się automatycznie po włączeniu komputera. Na komputerze musi być zainstalowana przeglądarka Firefox lub Chrome i należy ją ustawić jako przeglądarkę domyślną. Pobieramy plik bn.bat, który będzie uruchamiał stronę parafiabozegonarodzenia.pl/transmisja. Następnie klikamy prawym przyciskiem myszy na menu Start, wybieramy „Uruchom” i wpisujemy

shell:startup

Pokaże się folder Autostart. Kopiujemy do niego pobrany plik bn.bat.
Dodawanie pliku bn.bat do folderu Autostart
Od teraz komputer będzie automatycznie otwierał stronę z transmisją zaraz po uruchomieniu.

Uruchomienie transmisji

Na górze strony z transmisją znajduje się przycisk „Oglądaj na pełnym ekranie”. Niektóre osoby nie umieją jednak posługiwać się myszą. Z tego powodu przygotowano inną możliwość uruchomienia transmisji – wystarczy nacisnąć na klawiaturze dowolny klawisz z literą (A-Z).

Wyłączenie transmisji

Najprostszym sposobem wyłączenia transmisji i całego komputera jest naciśnięcie przycisku zasilania na obudowie komputera. W przypadku laptopów należy tak skonfigurować ten przycisk, aby faktycznie wyłączał komputer, a nie tylko go usypiał.

Przygotowanie telefonu/tabletu z Androidem

Jeśli telefon był wcześniej używany przez kogoś innego, należy przywrócić ustawienia fabryczne, a następnie założyć nowe konto i zalogować się na nie na telefonie.

Najpierw wyłączamy ekran blokady, dzięki czemu nie trzeba będzie wpisywać kodu PIN. Najlepiej także usunąć zbędne ikony z ekranu głównego.

Następnie instalujemy przeglądarkę Chrome, jeśli jeszcze nie jest zainstalowana. Uruchamiamy ją i wchodzimy na stronę parafiabozegonarodzenia.pl/transmisja, a następnie wybieramy opcję „Dodaj do ekranu głównego”.
Dodawanie strony do ekranu głównego

Teraz już możemy zamknąć przeglądarkę i uruchamiać stronę z transmisją przez ikonę na ekranie głównym. Po uruchomieniu strony należy obrócić ekran poziomo i wybrać „Oglądaj na pełnym ekranie”.